Cyklokrosová tečka: Stránský dlouho atakoval první desítku!

Je konec. Konec cyklokrosové sezony. Její tečka se uskutečnila před pár dny ve švýcarském Dübendorfu na světovém šampionátu. Boleslavský IVAR CS AUTH0R Team tam měl trojnásobné zastoutpení. V kategorii Muži U23 dokončil Tomáš Ježek na 45. místě, juniorka Kristýna Zemanová obsadila 33. příčku. A junior Matěj Stránský, který zajel nejlepší závod sezony, se prodral na konečné skvělé 15. místo.
A právě Matěj Stránský si ještě prodloužil cyklokrosovou sezonu a využil možnosti startovat na závodech v belgickém Lille. Hlavní trenér v IVAR CS AUTHOR Teamu Václav Ježek a manažer týmu Josef Hladík vyslali Matěje do závodu, který se jel na okruhu o délce 2940 metrů. „Pikantní bylo, že písek tvořil na tomto okruhu bezmála jednu třetinu, zbytek byly cestičky v borovém lese na podkladu jehličí a písek. To slibovalo pěknou zábavu,“ utrousil trenér Ježek.Matěj byl překvapen už na startu, kde byl pozván do první „lajny“ spolu s úřadujícím mistrem světa. „Starty v Ivaru trénujeme poctivě, takže si Thibau po startu prohlédl Ivarácký dres i zezadu,“ usmíval se trenér Ježek.
Závod se jel na pět kol a „Mates“ jak zní Stránského přezdívka, se po čtyři kola držel kolem 9. místa, pak mu ale spadnul řetěz a téměř minutový pokus o jeho nasazení ukončil boj o elitní desítku, cílem projel sedmnáctý. „Nicméně jsme si potvrdili, že i v tom písku se s Belgánama jde poměřit,“ podotkl manažer Hladík.
Matěj Stránský popsal dění kolem závodu následovně: „Po mistrovství světa jsem se na poslední závody moc těšil, navíc se jelo na písku a na tom mě to dost baví. Ráno před závodem jsem nebyl vůbec nervózní, přijel jsem nabrat zkušenosti. Na start jsem byl vyvolán do první řady, což jsem vůbec nečekal a měl jsem velkou radost, že můžu konečně závodit s těmi nejlepšími a ne se celý závod prokousávat startovním polem. Povedlo se mi parádně odstartovat a celou startovní rovinou jsem projel na prvním místě. Během závodu jsem se celou dobu pohyboval mezi šestým až desátým flekem. Bohužel mě kolo před koncem potkaly technické problémy v podobě spadlého řetězu a to mě odsunulo až na konečné sedmnácté místo. Se svým výkonem jsem spokojený, škoda těch problémů, mohlo z toho být i umístění v top deset,“ popsal belgický závod spokojený Matěj Stránský.
V neděli se mělo závodit v nedalekém Hoogstratenu, ale orkán Sabina „zařídil“ hodinu před startem juniorů zrušení startu. „Několik spadlých větví na trať během závodu kadetů znamenalo stopku od bezpečnostní komise. Na závod juniorů byla předpověď větru kolem padesáti kilometrů za hodinu s nárazy až osmdesát. Takže jsme sedli do auta a vyrazili domů. Ale i na dálnici jsme občas kličkovali mezi větvemi,“ dodal trenér Ježek.