Mistrovství Evropy v italské Pile

Může jít o obrázek one or more people , people standing , outdoors a text that says '2021 UEC MOUNTAIN HAMPI c YOUTH EUROPEAN AOSTA EENNE ด vittoria toria BAG AANN IAo argie sempre OUEC EEN'

V týdnu od 28. června do 3. července se v italské Pile uskutečnilo Mistrovství Evropy pro kategorie kadetů a žáků. Náš tým měl na startu dva jezdce – Vénu Ježka v reprezentačních barvách a Filipa Samce v barvách našeho Brilon Racing Teamu.

Náročný program započal nedělním příjezdem do horského městečka Pila na severu Itálie. V pondělí si jezdci prohlédli tratě, zregenerovali a hned druhý den, tedy v úterý, se kluci postavili na start krátkého prologu. Cílem tohoto závodu v délce kolem minuty a půl bylo určit startovní pozice do středeční štafety. Pořadí bylo po závodě jasné – Filip Samec se se svým týmem postaví do první řady, Véna Ježek se svou štafetou zaujme 3. řadu.

Napínavá štafeta přinesla mnoho zvratů, nadějí i zklamání. Trojice Vény Ježka zajela skvělý závod, bohužel se jen těsně umístila pod stupni vítězů a brala tak nepopulární bramborovou medaili. I štafetě Filipa Samce uniklo lepší umístění o jednu pozici, skončili těsně za top desítkou na 11. místě.

Ve čtvrtek se pak konal závod ve sprintu, takzvaný eliminátor. Jezdci nejprve absolvovali individuální rozjížďku, ze které byli roztříděni do jednotlivých skupin po čtyřech jezdcích. Z každé skupiny poté postupovali dva jezdci. Filip Samec byl klasifikován na 30. místě, sprint nepatří mezi jeho silné stránky a jeho cílem je zde uspět především v závodě cross – country. I tak se ale 30. místo na Mistrovství Evropy počítá. Za to Véna Ježek postupoval, jak kdyby se jelo v každé rozjížďce o medaile. Dokonce hned tři za sebou vyhrál a všichni už doufali v medaili. A tu také Véna urval, bez problému se kvalifikoval do finále, a to pak dokončil na 2. místě. Svou radost pak v cíli neskrýval a při rozhovoru se málem uchýlil i k slzám.

„Já jsem strašně štastnej, vůbec jsem to nečekal, mám hroznou radost. Po tom čtvrtém místě ve štafetě jsem byl docela zklamanej, ale jezdí se mi tu dobře, tak jsem si říkal, že by se třeba mohly povést sprinty. A povedlo se. Musím ale říct, že ve finále jsem byl pěkně nervózní, abych nebyl jedinej bez medaile, naštěstí se to nestalo a já jsem za stříbro fakt rád,“ uvedl Véna Ježek.

Ve pátek na kluky čekal volný den, o kterém zregenerovali a lehce si protočili nohy na trati sobotního cross – country.

Start posledního závodu byl naplánován na sobotu 3. 7. v 16:00. Závod byl vypsán na 4 okruhy. Na klucích už byla znát únava, ale nevzdali se a bojovali. Véna dokončil na 15. místě, Filip dojel 37.

Oběma děkujeme za úspěšnou reprezentaci našeho týmu i české vlajky a přejeme mnoho úspěchů do dalších závodů.